Dlaczego odpadają płytki na tarasach i balkonach?

 

Klimat w którym żyjemy charakteryzuje się dużymi amplitudami temperatury w ciągu roku. Temperatura powierzchni płytek z których wykonane są tarasy, balkony, elewacje i schody może wynosić od-30°C zimą do +60°C latem. Przy tak wysokich i niskich temperaturach powierzchnia pracuje, rozciągając się i kurcząc. Dlatego niezmiernie ważne jest prawidłowe i staranne wykonanie ceramicznych okładzin zewnętrznych.
Powody odpadania płytek na tarasach i innych powierzchniach to przede wszystkim:
1. Głównym powodem jest klimat w którym żyjemy, czyli różnice temperatur (-30 do +60) powierzchni płytek między zimą a latem. Przy tak wysokich i niskich temperaturach powierzchnia pracuje, rozciągając się i kurcząc.
2. Pęknięcia i odkształcenia spowodowane temperaturą i niefachowym ułożeniem płytek.
3. Woda dostająca się pomiędzy płytki a zaprawę powodujące rozszczepianie.
4. Brak dylatacji.
5. Nieodpowiednie materiały, płytki o niewystarczających parametrach lub złe kleje.
6. Źle przygotowane podłoże.
7. Mała szerokość spoin.
8. Brak lub niewłaściwie zamontowana hydroizolacja.
9. Zbyt mała elastyczność kleju użytego do montażu płytek.
10. Klejenie płytek na „placki".
11. Brak spadku.

 

 

Na powyższym rysunku widać zastosowanie produktów firmy Mapei do kompletnego ułożenia płytek na tarasie.
Kładzenie płytek zaczyna się od oczyszczenia powierzchni z wszelkich luźnych elementów, piasku i kurzu gdyż mogą one skutkować odpadnięciem płytek razem z klejem i fragmentami podłoża.
Następnym krokiem jest zaimpregnowanie powierzchni tak aby poprawić przyczepność i spoistość powłoki oraz utwardzić podłoże.
Po zagruntowaniu zostaje nałożona warstwa hydroizolacyjna. Rogi smarujemy warstwą hydroizolacji, w której zatapiamy taśmę uszczelniającą do naroży i powtórnie smarujemy ją warstwą hydroizolacyjną. W drugą warstwę hydroizolacji na płaskich powierzchniach wskazane jest zatopienie siatki z włókniny aby ją wzmocnić.
Gdy warstwa hydroizolacji utwardzi się można przystąpić do kładzenia płytek za pomocą wysoko odkształcalnego kleju. Jest on niezbędny w naszym klimacie, przy dużych dobowych wahaniach temperatury.
Należy pamiętać o dylatacji obwodowej i podziałowej. Tą pierwszą ukrywa się pod cokołami a drugą stosuje się dzieląc powierzchnie na fragmenty o powierzchni do 9m². Szczelina dylatacyjna powinna mieć więcej niż 5mm i powinna być wypełniona materiałem wysoko elastycznym np. silikonem.
Przedstawiony schemat montażu płytek na tarasach opisuje prawidłowy sposób ich montażu. Nie zastępuje jednak doświadczenia i posiadanych kwalifikacji firm wykonawczych. Zawsze wykonanie tak skomplikowanej powierzchni jak duży taras należy powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Razem z odpowiednio dobranymi materiałami będzie to gwarancja wieloletniego, bezproblemowego użytkowania i powód Państwa zadowolenia.